Pro péči

Jaké sporty jsou pro vás vhodné, pokud vás bolí klouby

Klouby
Cvičení

Mnoho lidí dnes naneštěstí nedbá na dostatečnou ochranu svých kloubů při sportovních aktivitách, což často vede k bolestem kloubů již v mladém věku. Lidé nad 35 let si často stěžují na bolavá kolena, kotníky, lokty a ramena a jejich jedinou odpovědí na tento problém je snaha o zastavení bolesti. Se správnou péčí však můžete chránit své klouby a předejít zraněním při sportu.     

Abyste si mohli užívat sport bez zbytečných bolestí, zvolte vhodné tempo, důkladně se rozcvičte a dodržujte následující tipy. 

Jaké sporty jsou vhodné, pokud vás bolí kolena?  

 • V případě, že máte problém s koleny, potřebujete kvalitní obuv a chrániče kolen, při nákupu výbavy proto dbejte na správný výběr.   

 • Vyhýbejte se umělým povrchům, kluzkým hřištím a sportům, které vyžadují skákání (aerobik, házená, basketbal). 

 • Pravidelný jogging není pro kolena prospěšný.

 • Lidem, kteří mají problém s koleny, se doporučuje hlavně plavání. Kraul nebo znak jsou ideálními plaveckými styly.

Na co si dávat pozor při sportovních aktivitách

 Halový fotbal 

 • Vyhýbejte se botám s kluzkou podrážkou, protože často mohou vést k vykloubení vedoucímu k měsícům zotavování.  

 • Pokud máte problémy s klenbou chodidla, používejte vložky s oporou pro klenbu.  

 • Častá natažení a podvrtnutí mohou být způsobena nedostatečnými stabilizačními svaly, ztuhlými klouby těla a nohou a narušenou rovnováhou mezi svalovými ohýbači (flexory) a natahovači (extenzory). Posilování těchto svalů vhodným tréninkem je velmi doporučeno.    

 Squash 

 • Konstantní směr a měnící se tempo hry výrazně zatěžují klouby nohou. 

 • Boty se speciálními přilnavými podrážkami a běhání na tvrdém povrchu můžou způsobovat bolesti boků a pasu. Plavání a cyklistika jsou ideální podpůrné sporty, stejně se doporučuje důkladný strečink.   

 Tenis 

 • Tenis je známý tím, že způsobuje problémy s rameny, lokty, zády, kotníky a zátěží na achilovky.  

 • Podání může vést k burzitidě ramene nebo částečnému natržení svalu. Podcenění rozcvičky nebo nesprávná technika podání jsou nejčastějšími příčinami takových diagnóz. 

 • Před začátkem hry se doporučuje důkladný strečink a rozehřátí svalů v okolí ramenních kloubů pro zabránění svalovým zraněním. Správná technika podávání by měla být prováděna s postupně stále se zesilující intenzitou.   

 • Achillovy šlachy s nedostatečnou cirkulací se mohou při vystavení nadměrnému zatížení roztrhnout. Takovému zranění je možné předejít přiměřenou rozcvičkou a strečinkem. Pokud vás achilovka bolí, použijte vložku pod patu.  

 • Tenisový loket je endemický mezi lidmi, kteří žijí aktivním životním stylem a je způsoben nadměrným používáním svalu, který můžete najít na palcové straně lokte. Pokud pociťujete bolest, vyhledejte okamžitě odbornou pomoc. V případě brzkého zahájení je léčba (zrelaxování bolavých míst, terapeutická péče, podpora lokte) vždy efektivní.  

 • Vracející se symptomy mohou být způsobeny zánětem v jiných částech těla a jejich vyléčení vyžaduje důkladné vyšetření.  

Nezapomeňte, že při sportech máte vždy na výběr, cílem je předejít bolesti, abyste ji nikdy nemuseli zmírňovat. Vždy se před jakýmkoli namáhavým výkonem dostatečně rozcvičte a udržujte své klouby zdravé pravidelným užíváním doplňků nutričních látek pro vaziva, které jsou dostupné ve vašich lékárnách. 

Možná vás bude zajímat

15 tipů pro zdravé klouby
15 tipů pro zdravé klouby
Dodržování těchto doporučení od ranného věku může výrazně prodloužit zdraví vašich kloubů.
 
Číst více
Cvičení k posílení svalů
Cvičení k posílení svalů
Posílení svalů je prospěšné nejen pro vaše celkové zdraví, ale také Vám pomůže pomoci se zbavit zátěžě kloubů. Čím větší a pevnější  jsou svaly kolem kloubů, tím menší je zatížení, které musí klouby přenášet.
Číst více
Buďte aktivní a vyhněte se praskání a zranění kloubů
Buďte aktivní a vyhněte se praskání a zranění kloubů
Každý ví, jak je cvičení důležitou součástí při hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Neseďte celé dny jen tak. Čím více času trávíte na gauči, tím vyšší je riziko vzniku problémů s klouby. A čím méně cvičíte, tím se Vaše klouby stávají tužší.
Číst více
Znáte tejpovací pásky?
Znáte tejpovací pásky?
Na prestižních sportovních akcích vidíme stále více atletů, kteří nosí barevné pásky, ale spousta lidí stále ještě neví, k čemu vlastně slouží. Tyto tejpovací pásky používané lékaři a fyzioterapeuty zefektivňují léčbu poruch pohybového aparátu, pokud je aplikuje zkušený odborník pomocí správných technik.
Číst více
Znáte cvičení s ručníkem?
Znáte cvičení s ručníkem?
Vše, co potřebujete vědět o cvičení ručníků - část jedna
Číst více
Jaké je tajemství úspěšného hubnutí?
Jaké je tajemství úspěšného hubnutí?
V dnešní rušné době lidé hledají rychlé, levné a velkolepé způsoby hubnutí, které jim pomohou dosáhnout ideálních tvarů. Nelze však ignorovat ani fyziologické procesy, které v těle probíhají, ani základní fakta o hubnutí.
Číst více
Pro maminky s bolestí v kříži
Pro maminky s bolestí v kříži
Při těhotenství se neustále mění vaše držení těla. Roztahování klínu vytváří tlak na pánevní žíly a svaly a hormony uvolňují vaziva.
Číst více
Aktivity doporučené pro lidi s bolestmi kolen
Aktivity doporučené pro lidi s bolestmi kolen
Které aktivity jsou pro vás těmi pravými, pokud chcete sportovat, ale bolí vás kolena?
Číst více
Správná strava a pitný režim
Správná strava a pitný režim
Jak nejlépe ochráníte vaše klouby Existuje něco jako dieta prospěšná pro zdraví kloubů Co byste měli jíst proto, abyste podpořili zdraví svých kloubů?
Číst více
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Ať už je zahrádkářství pro vás prací nebo koníčkem, polovina obyvatelstva mezi 35 a 50 lety života zažívá během aktivit spojených se zahrádkařením bolest křížů, kolen nebo ramen. Nejčastější příčinou takových bolestí je nadměrné zatížení kloubů a páteře, které se týkají více než jedné čtvrtiny lidí v této věkové skupině.
Číst více