Pro flexibilitu

Cvičení k posílení svalů

Cvičení
Svaly

Posílení svalů je prospěšné nejen pro vaše celkové zdraví, ale také Vám může pomoci se zbavit zátěžě kloubů. Čím větší a pevnější jsou svaly kolem kloubů, tím menší je zatížení, které musí klouby přenášet. Udržování svalové hmoty zabezpečíte pravidelným posilováním, protahování a uvolňovacími cviky. V našich článcích „Posilování svalů“ jsme pro vás nashromáždili praktické tipy od profesionálních fyzioterapeutů. Začneme tím, že vám ukážeme několik jednoduchých cvičení, která si můžete vyzkoušet doma sami.


Při cvičení se zaměřte na správnou dýchací techniku. Pokud cvičení působí bolest, obraťte se na svého lékaře nebo fyzioterapeuta.
 
Pro posílení velkého hýžďového svalu (gluteusmaximus) držte koncovou polohu cvičení po dobu 3 až 4  vteřin. Cvičení opakujte 8 až 12 krát.
 
Vytrvejte a cvičte pravidelně!
 

1. Lehněte si na záda, sevřete hýždě a zvedněte boky . Natáhněte ruce dozadu za hlavu. Držte polohu  a za 3 až 4 vteřiny uvolněte.


 

2. Lehněte si na záda, sevřete hýždě a zvedněte boky. Přitáhněte koleno k břichu, Vytrvejte 3 až 4 vteřiny v této poloze, poté umístěte koleno zpět a opakujte cvičení s druhým kolenem.

3. Lehněte si na záda, zvedněte boky, natáhněte jednu nohu do vzduchu, udržte polohu. Poté položte nohu zpět na zem a opakujte pohyb s druhou nohou.

  

4. Položte se na ruce a kolena. Předloktí mějte na zemi spodní stranou. Zvedněte jednu nohu v ohnuté poloze, držte a poté pózu zopakujte s druhou nohou.

5. Položte se na lokty a kolena. Natáhněte jednu ruku dopředu a protilehlou nohu protáhněte na opačnou stranu v linii s tělěm. Držte pózu a opakujte s druhou končetinou.

6. Položte se na ruce a kolena tak, aby spodní strana loktů byla na vyvažovacím polštáři. Napněte jednu nohu tak, aby byla opět v lini s tělem. Držte pózu 3 až 4 vteřiny a pokuste se neprohýbat spodní část zad.

Možná vás bude zajímat

15 tipů pro zdravé klouby
15 tipů pro zdravé klouby
Dodržování těchto doporučení od ranného věku může výrazně prodloužit zdraví vašich kloubů.
 
Číst více
Buďte aktivní a vyhněte se praskání a zranění kloubů
Buďte aktivní a vyhněte se praskání a zranění kloubů
Každý ví, jak je cvičení důležitou součástí při hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Neseďte celé dny jen tak. Čím více času trávíte na gauči, tím vyšší je riziko vzniku problémů s klouby. A čím méně cvičíte, tím se Vaše klouby stávají tužší.
Číst více
Jaké sporty jsou pro vás vhodné, pokud vás bolí klouby
Jaké sporty jsou pro vás vhodné, pokud vás bolí klouby
Mnoho lidí dnes naneštěstí nedbá na dostatečnou ochranu svých kloubů při sportovních aktivitách, což často vede k bolestem kloubů již v mladém věku.
Číst více
Znáte tejpovací pásky?
Znáte tejpovací pásky?
Na prestižních sportovních akcích vidíme stále více atletů, kteří nosí barevné pásky, ale spousta lidí stále ještě neví, k čemu vlastně slouží. Tyto tejpovací pásky používané lékaři a fyzioterapeuty zefektivňují léčbu poruch pohybového aparátu, pokud je aplikuje zkušený odborník pomocí správných technik.
Číst více
Znáte cvičení s ručníkem?
Znáte cvičení s ručníkem?
Vše, co potřebujete vědět o cvičení ručníků - část jedna
Číst více
Jaké je tajemství úspěšného hubnutí?
Jaké je tajemství úspěšného hubnutí?
V dnešní rušné době lidé hledají rychlé, levné a velkolepé způsoby hubnutí, které jim pomohou dosáhnout ideálních tvarů. Nelze však ignorovat ani fyziologické procesy, které v těle probíhají, ani základní fakta o hubnutí.
Číst více
Pro maminky s bolestí v kříži
Pro maminky s bolestí v kříži
Při těhotenství se neustále mění vaše držení těla. Roztahování klínu vytváří tlak na pánevní žíly a svaly a hormony uvolňují vaziva.
Číst více
Aktivity doporučené pro lidi s bolestmi kolen
Aktivity doporučené pro lidi s bolestmi kolen
Které aktivity jsou pro vás těmi pravými, pokud chcete sportovat, ale bolí vás kolena?
Číst více
Správná strava a pitný režim
Správná strava a pitný režim
Jak nejlépe ochráníte vaše klouby Existuje něco jako dieta prospěšná pro zdraví kloubů Co byste měli jíst proto, abyste podpořili zdraví svých kloubů?
Číst více
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Ať už je zahrádkářství pro vás prací nebo koníčkem, polovina obyvatelstva mezi 35 a 50 lety života zažívá během aktivit spojených se zahrádkařením bolest křížů, kolen nebo ramen. Nejčastější příčinou takových bolestí je nadměrné zatížení kloubů a páteře, které se týkají více než jedné čtvrtiny lidí v této věkové skupině.
Číst více