15 tipů pro zdravé klouby
Pro flexibilitu

15 tipů pro zdravé klouby

Prevence
Životní styl

Dodržování těchto doporučení od ranného věku může výrazně prodloužit zdraví vašich kloubů.

1. Udržujte optimální tělesnou hmotnost.

Kromě přímých škodlivých účinků obezity na vaše zdraví je patrné, že obezita způsobuje až čtyřnásobek zvýšené zátěže kloubů a to na každý získaný kilogram vaší hmostnosti. Proto i nepatrný úbytek hmotnosti může významně snížit poškození kloubů.

2. Kombinujte posed a postavení těla do přímé polohy.

Pro vaše klouby není prospěšné ani delší stání, ale ani delší sezení. Pokud máte pracovní stůl a potřebujete strávit většinu dne v sedě, postavte se každých 30 minut a udělejte si krátkou procházku po pracovišti.

3. Jezte hodně ovoce.

 Ovoce má vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů, a proto hraje významnou roli při ochraně vašich kloubů.

4. Jezte více ryb.

Ryby jsou nejdůležitějším zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité v boji se zánětlivými procesy.
5. Jezte méně, ale častěji.
Je prokázáno, že jíst menší porce pravidelně, nežli běžná 2 nebo 3 jídla denně, je zdravější pro náš organismus. Velké množství jídla na jednu stranu urychluje váš metabolismus, bohužel na druhou pak zvyšuje dynamiku všech tělesných procesů.

6. Dělejte dlouhé a pravidelné procházky.

Vydejte se na delší pravidelné procházky alespoň jednou týdně. Cvičení posiluje svaly a udržuje kosti v dobré formě.

7. Protahujte se, dělejte strečink.

 Nedopusťte, aby vaše končetiny ztuhly. Protahujte se pravidelně, dokonce i na pracovišti.

8. Dělejte jógu.

Při cvičení jógy, pilates, tai chi a dalších podobných, jemných forem cvičení, se lépe vypořádáte se stresem, a budete mentálně svěžější. Není divu, že tato cvičení jsou populární již tisíce let.

9. Zaměřte se na posílení svalstva.

Pravidelná cvičení v posilovně nejen posilují vaše svaly, ale jsou také prospěšná pro vaše kosti a metabolismus. Pokud to nepřeháníte se zátěží, potom pravidelné posilování pomáhá udržet vaše klouby ohebné a stabilní.

10. Najděte si pohodlnou polohu na sezení před počítačem.

Horní okraj monitoru by měl odpovídat úrovni očí a obrazovka by měla být umístěna ve vzdálenosti asi 50 cm od obličeje. Takto nedochází k namáhání krční páteře. Ponechte si dostatek místa pro ruce a ujistěte se, že zápěstí jsou volná.

11. Nevybírejte si nejtěžší tréninkovou zátěž.

Při vysoké sportovní zátěži (aerobik, kickbox apod.) jsou klouby vždy nadměrně namáhány. Jako optimální se doporučuje cyklistika, u které spalujete podobné množství kalorií, ale představuje mnohem nižší riziko pro vaše klouby.

12. Naučte se odpočívat.

Udělejte si čas a užijte si váš koníček nebo dovolenou. Existuje prokázaná korelace mezi stresem, vaším duševním stavem a zdravím vašich kloubů.

13. Dejte si horkou koupel.

Na konci náročného pracovního dne, nebo po těžkém tréninku, vám koupel pomůže uvolnit svaly, klouby a usnadnit spánek.

14. Pokud trpíte bolestmi, navštivte lékaře.

Pokud si všimnete delší a neutuchající bolesti kloubů, okamžitě vyhledejte lékaře.

15. Nekuřte.

Nikotin výrazně snižuje kostní hmotu. To vede k artritidě. Proto se u větší části lidí, kteří kouří, vyvinou kloubní onemocnění dříve nežli u nekuřácké populace.

Možná vás bude zajímat

15 tipů pro zdravé klouby
15 tipů pro zdravé klouby
Dodržování těchto doporučení od ranného věku může výrazně prodloužit zdraví vašich kloubů.
 
Číst více
Cvičení  k posílení svalů
Cvičení k posílení svalů
Posílení svalů je prospěšné nejen pro vaše celkové zdraví, ale také Vám pomůže pomoci se zbavit zátěžě kloubů. Čím větší a pevnější  jsou svaly kolem kloubů, tím menší je zatížení, které musí klouby přenášet.
Číst více
Znáte tejpovací pásky?
Znáte tejpovací pásky?
Na prestižních sportovních akcích vidíme stále více atletů, kteří nosí barevné pásky, ale spousta lidí stále ještě neví, k čemu vlastně slouží. Tyto tejpovací pásky používané lékaři a fyzioterapeuty zefektivňují léčbu poruch pohybového aparátu, pokud je aplikuje zkušený odborník pomocí správných technik.
Číst více
Pro maminky s bolestí v kříži
Pro maminky s bolestí v kříži
Při těhotenství se neustále mění vaše držení těla. Roztahování klínu vytváří tlak na pánevní žíly a svaly a hormony uvolňují vaziva.
Číst více
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Ať už je zahrádkářství pro vás prací nebo koníčkem, polovina obyvatelstva mezi 35 a 50 lety života zažívá během aktivit spojených se zahrádkařením bolest křížů, kolen nebo ramen. Nejčastější příčinou takových bolestí je nadměrné zatížení kloubů a páteře, které se týkají více než jedné čtvrtiny lidí v této věkové skupině.
Číst více