Pro flexibilitu

Znáte tejpovací pásky?

Pohyb
Svaly
Na prestižních sportovních akcích vidíme stále více atletů, kteří nosí barevné pásky, ale spousta lidí stále ještě neví, k čemu vlastně slouží. Tyto tejpovací pásky používané lékaři a fyzioterapeuty zefektivňují léčbu poruch pohybového aparátu, pokud je aplikuje zkušený odborník pomocí správných technik.
 
Tejpovací pásku vyvinul japonský odborník, Dr. Kenzo Kase. Tato ucelená léčebná metoda Kinesio Taping ® má za cíl nastartovat autoreparační schopnost organismu a v Evropě se používá již téměř 20 let.

Jak tejpovací páska vypadá a jak funguje?

  • Páska je elastická, ale neobsahuje gumu, lze ji bezpečně upevnit, je vyrobena z prodyšného materiálu, neobsahuje chemické látky a je elastická pouze v podélném směru.
  • Díky své tuhosti lze pásku nanášet s různou pevností. Při použití správné techniky je páska vhodná pro léčbu chronické bolesti a svalové křeče, protože je schopna podporovat správné fungování vazů a svalů nebo je může stabilizovat.
  • Správně připevněná páska způsobuje uvolnění kůže a okolních tkání a zároveň zesiluje tok lymfy a snižuje tlak na receptory bolesti.
  • Protože je páska elastická, nebrání volnému pohybu, chrání však zakrytou oblast před nadměrným zatížením, čímž zabraňuje zranění a snižuje zatížení poškozených tkání. Páska aplikovaná s větší silou může mít za následek, že nositel má pocit, že páska brání volnému pohybu, ale ve skutečnosti páska pouze stabilizuje klouby a svaly a zabraňuje zranění.
  • Páska může pomoci také s posilováním, nápravnými a regeneračními procesy, protože správně použitá páska může být použita ke zmírnění bolesti, zlepšení svalových funkcí a oběhu a podpoře správných kloubních funkcí.

Je důležité si uvědomit, že použití kineziových pásek nemůže nahradit léčbu předepsanou lékařskými odborníky, ale může zvýšit účinnost léčby. Pásky by měly být aplikovány odborníky (např. lékaři, fyzioterapeuty), kteří jsou obeznámeni s vhodnými technikami připojení.

Věděl jsi?...
 
Ačkoli jsou všechny kinesio pásky vyrobeny ze stejného materiálu, jsou k dispozici v mnoha barvách. Barvy však hrají pouze roli barevné terapie, přičemž chladnější barvy (např. modrá, zelená, fialová) mají uklidňující účinek a teplejší barvy (např. červená, růžová, oranžová, hnědá) mají vitalizující účinek. Žluté a pleťové pásky nemají žádný účinek na barevnou terapii.

Možná vás bude zajímat

15 tipů pro zdravé klouby
15 tipů pro zdravé klouby
Dodržování těchto doporučení od ranného věku může výrazně prodloužit zdraví vašich kloubů.
 
Číst více
Cvičení  k posílení svalů
Cvičení k posílení svalů
Posílení svalů je prospěšné nejen pro vaše celkové zdraví, ale také Vám pomůže pomoci se zbavit zátěžě kloubů. Čím větší a pevnější  jsou svaly kolem kloubů, tím menší je zatížení, které musí klouby přenášet.
Číst více
Buďte aktivní a vyhněte se praskání a zranění kloubů
Buďte aktivní a vyhněte se praskání a zranění kloubů
Každý ví, jak je cvičení důležitou součástí při hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Neseďte celé dny jen tak. Čím více času trávíte na gauči, tím vyšší je riziko vzniku problémů s klouby. A čím méně cvičíte, tím se Vaše klouby stávají tužší.
Číst více
Jaké sporty jsou pro vás vhodné, pokud vás bolí klouby
Jaké sporty jsou pro vás vhodné, pokud vás bolí klouby
Mnoho lidí dnes naneštěstí nedbá na dostatečnou ochranu svých kloubů při sportovních aktivitách, což často vede k bolestem kloubů již v mladém věku.
Číst více
Znáte cvičení s ručníkem?
Znáte cvičení s ručníkem?
Vše, co potřebujete vědět o cvičení ručníků - část jedna
Číst více
Jaké je tajemství úspěšného hubnutí?
Jaké je tajemství úspěšného hubnutí?
V dnešní rušné době lidé hledají rychlé, levné a velkolepé způsoby hubnutí, které jim pomohou dosáhnout ideálních tvarů. Nelze však ignorovat ani fyziologické procesy, které v těle probíhají, ani základní fakta o hubnutí.
Číst více
Pro maminky s bolestí v kříži
Pro maminky s bolestí v kříži
Při těhotenství se neustále mění vaše držení těla. Roztahování klínu vytváří tlak na pánevní žíly a svaly a hormony uvolňují vaziva.
Číst více
Aktivity doporučené pro lidi s bolestmi kolen
Aktivity doporučené pro lidi s bolestmi kolen
Které aktivity jsou pro vás těmi pravými, pokud chcete sportovat, ale bolí vás kolena?
Číst více
Správná strava a pitný režim
Správná strava a pitný režim
Jak nejlépe ochráníte vaše klouby Existuje něco jako dieta prospěšná pro zdraví kloubů Co byste měli jíst proto, abyste podpořili zdraví svých kloubů?
Číst více
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Jaro je tady, čas vyjít do zahrádky!
Ať už je zahrádkářství pro vás prací nebo koníčkem, polovina obyvatelstva mezi 35 a 50 lety života zažívá během aktivit spojených se zahrádkařením bolest křížů, kolen nebo ramen. Nejčastější příčinou takových bolestí je nadměrné zatížení kloubů a páteře, které se týkají více než jedné čtvrtiny lidí v této věkové skupině.
Číst více