S panem Oldřichem Svojanovským jsme si v loděnici pražského Veslařského klubu Blesk povídali o vůli ke sportu, jeho úspěších i sportování ve vyšším věku.
Základem každého sportu je fyzička, to znamená běhy. Jezdili jsme hodně na Luční boudu a tam běhali denně 50 kilometrů na lyžích. Dneska je to jinak, Ondra Synek jezdí do Švýcarska, kde mají vyjeté stopy. To my jsme si je museli vyjet sami! Jezdili jsme i na kruháč do Nymburku, kde jsme to moc rádi neměli. Měli jsme šest disciplín, všechno se sledovalo a nedalo se to ošidit. Byla to velká dřina a stálo za tím spoustu odříkání. Dneska jsou už posilovny vybavené, my jsme tady ale tehdy měli dvě tři činky.
Největším uměním bylo formu vyladit. Tak, aby nebylo ani moc brzy, ale ani pozdě – kluci byli pak přetažení, stačila malá nemoc a už tu byl problém. Tady v klubu, když někdo onemocněl, neměl za sebe náhradu. Byly tady dva kluci, kteří jezdili bez kormidelníka a dělali nám sparing partnera, když bylo potřeba. Oni sice byli ve výhodě, byli lehčí, ale i tak jsme spolu závodili a chtěli se navzájem porazit.
Rozhodně vítězství, pocit porážky soupeře. Každý sportovec je dravý. Já jsem nechtěl prohrát ani ve fotbale tady na plácku. Hrávali jsme tehdy před tréninkem kopanou a stalo se nám, že jsme se na vodu vůbec nedostali. Měli jsme v klubu Václava Kozáka, olympijského vítěze z Říma. Muselo se hrát, dokud jeho strana nevyhrála. Takhle to mezi sportovci prostě chodí.
Olympiáda v roce 1968 v Mexiku byla těžká. Mysleli jsme si, že na medaile stoprocentně máme. V sezóně jsme vyhrávali, poráželi největší konkurenty. Ale pak jsme se potýkali s nadmořskou výškou a zkolaboval nám jeden člen týmu. Dostali jsme náhradníka, ale nešlo to. Skončili jsme pátí, brali jsme to tehdy jako neúspěch.
Ale zase jsem byl tehdy nejvíc hrdý na to, že jsem Čech. Bylo to něco neuvěřitelného – úspěchy Věry Čáslavské, Mileny Duchkové, Miloslavy Rezkové a spousty dalších. Doteď se tyhle výkony nepodařilo v počtu medailí překonat. Byla tam úžasná atmosféra, lidi nás neznali, ale když zjistili, že jsme Češi, všichni nás podporovali. Člověk se cítil hrdě na to, že je Čech. Já jsem hrdý pořád, ale ta situace byla prostě trošku jiná.
Ale ani Mnichov o 4 roky dříve se neobešel bez potíží. Těsně předtím jsem onemocněl. Byli jsme po rozjížďkách, necítil jsem se dobře a byla mi zima. Trenér ale chtěl, abychom ještě chvíli počkali a podívali se na osmy. Tím se to rozjelo. Doktor mi samozřejmě nemohl dát žádné léky, tak jsem dostal injekci, která byla podle pravidel. Výkon byl asi i kvůli nemoci slabší a my jsme prohráli při boji o zlato o pouhou vteřinu a půl.
Myslím, že by to udělal každý. Partti Karppinen, finský reprezentant, právě přebíral medaili, když jsme jeli na start. Jak začali hrát hymnu, tak jsme udělali vlaštovku – zvedli jsme vesla z vody a jeli setrvačností. A prý to tato dáma viděla a ptala se, odkud že ti slušní chlapci jsou.
Pořád jezdím na kole, dostal jsem teď elektrokolo, i když jsem se na začátku cítil trochu uraženě, je fakt, že dokážu ujet větší vzdálenost a když třeba nebudu moct, tak mě to kolo i doveze domů. A pak samozřejmě lyže, ty zůstávají.
Po skončení sportovní kariéry jsem se taky začal věnovat Českému klubu olympioniků, kde jsem doteď. A posledních 15 let jsem jeho předsedou.
Snažíme se podporovat širokou veřejnost – sport je úplně pro všechny. Měli jsme dokonce i olympiádu mateřských škol. My se na ty závody chodíme dívat, je to nádhera, každý dostane diplom, vyhlásí se družstva. Nikdo nikdy neviděl tak rozzářené oči, jako když dítě dostane diplom. Je to svým způsobem takový podpůrný prostředek k tomu, aby jim sport něco říkal už odmala.
Samozřejmě každý pohyb je zdravý, tělo to ocení, ohodnotí kladně a je spokojenější než nějakým způsobem zakrnět.