Běh na lyžích

Běh na lyžích

Více informací

Běh na lyžích

Víte, že…
Běh na lyžích je na olympijských hrách už od začátku, tedy od roku 1924? Ženy si na něj tradičně musely počkat a poprvé startovaly v roce 1952.
Olympijských disciplín v běhu na lyžích je opravdu mnoho? Muži běhají na 15 a 50 km, závodí i ve štafetě 4 x 10 km. Ženy pak závodí na 10 km, 30 km a ve štafetě 4 x 5 km. Všichni pak mají disciplíny skiatlon, sprint jednotlivců a sprint dvojic.
Skiatlon kombinuje dvě techniky běhu? Klasický běh a volnou techniku – bruslení. Závodníci si musí během závodu vyměnit lyže a hůlky, tzv. se přezout, aby mohly obě techniky prostřídat.
Pod termínem volný styl se skrývá víc technik? Ty se liší hlavně podle četnosti odpichů hůlkami na bruslení jednodobé, dvoudobé, střídavé a prosté.
Lyže na volnou techniku jsou kratší a mažou se jinými druhy vosků? Stejně tak i vázání a bota na volnou techniku je jinak tvarovaná. Olympionici berou s sebou na závody různé druhy běžek a vybírají před závodem vždy ty nejvhodnější podle počasí, teploty okolí, teploty sněhu a spousty dalších parametrů.
Češi jsou na olympijských hrách v běhu na lyžích velmi úspěšní? Kateřina Neumannová má hned 6 olympijských medailí, Květa Jeriová – Pecková a Lukáš Bauer pak shodně po 3 kovech. Celkem jsme si v průběhu let dovezli 21 umístění.
Další
Cyklistika

Cyklistika

Více informací

Cyklistika

Víte, že…
Cyklistických disciplín je celá řada? Na olympijských hrách se závodí v silniční cyklistice, dráhové cyklistice, na horských kolech a v BMX.
Čeští sportovci jsou na olympiádě v cyklistice úspěšní? Aktuální skóre je 15 medailí. Tu poslední, stříbrnou, přivezl v roce 2016 Jaroslav Kulhavý, který soutěží v cross country.
Dráhová cyklistika má hned několik různých kategorií? Například omnium je víceboj, jehož součástí je bodovací závod na 30 kilometrů, stíhací závod na 4 kilometry, 200 metrů s letmým startem, vylučovací závod, scratch a závod na 1 km s pevným startem. Závodníci tak musí prokázat zdatnost v mnoha směrech.
Dráhové kolo je jednoduché, lehké a bez převodů? Nemá dokonce ani brzdy, aby bylo opravdu co nejlehčí.
Až do roku 1972 se na olympiádě závodilo i na dvojkole? Češi byli na tandemu velice úspěšní, Vladimíř Vačkář a Miroslav Vymazal se v této disciplíně stali čtyřnásobnými mistry světa. Na olympiádu ale bohužel kvůli zrušení disciplíny nevyrazili.
Kristin Armstrongová, americká reprezentantka v silniční cyklistice, dokázala jako jediná vyhrát časovku jednotlivců na olympijských hrách třikrát po sobě? Zvítězila v letech 2008, 2012 a 2016.
Kolo BMC Teammachine SLR01 vítěze silničního závodu z olympijských her v Riu, Grega Van Avermaeta, se dá koupit v sériovém provedení? Zaplatíte za něj ale téměř 300 000 Kč.
Další
Hod diskem

Hod diskem

Více informací

Hod diskem

Víte, že…
Hod diskem je známý již z antiky, zachycuje jej socha Diskobola starořeckého sochaře Myróna. Originál sochy se sice nedochoval, její kopie ale naznačují, že v této disciplíně soutěžili lidé už v 5. století před našim letopočtem.
Dříve se při hodu diskem sportovci neotáčeli? Prvním moderním atletem, který otočku při hodu vynalezl, byl Čech, František Janda-Suk.
Závodníci mají na jeden pokus pouhou minutu? Pokud během 60 vteřin nezvládnou diskem hodit, počítá se pokus jako neplatný.
Každý závodník musí diskařský kruh opustit zadní polovinou kruhu a teprve, až se disk dotkne země. Pokud přešlápnou, pokus se nezapočítává.
Disk pro muže váží 2 kg a v průměru měří 220 mm. Ženy hází diskem o polovinu lehčím, který má průměr 182 mm.
Světový rekord drží již od roku 1986 Jürgen Schult se 74.8 metry. Český rekord z roku 1987 patří Imrichu Bugárovi, který dosáhl na 71 m a 26 cm.
Další
Kanoistika

Kanoistika

Více informací

Kanoistika

Víte, že…
Pod termínem kanoistika se neskrývá jenom rychlostní kanoistika? Patří sem i další disciplína – slalom na divoké vodě.
Rychlostní kanoistika patří mezi olympijské sporty až od roku 1936? Na prvních novodobých hrách byla pouze ukázkovým sportem.
Slalom na divoké vodě se objevil na olympiádě v roce 1972? Potom ale následovala 20letá přestávka a pravidelně v této disciplíně mohou závodníci soutěžit od roku 1992. 
V kanoistice se závodí buď na kajaku nebo na kanoi? Podle toho se disciplína označuje písmenem C (kanoi) nebo K (kajak).
V kanoi závodník klečí na jednom koleni na vytvarovaném zákleku a pádluje pouze na jedné straně lodi? Naopak v kajaku závodník sedí s pokrčenými nohami a pádluje dvoulistým pádlem.
V rychlostní kanoistice se závodí na tratích různých délek? Muži mají tratě od 200 do 1000 metrů, ženy pak od 200 do 500 metrů.
Češi v rychlostní kanoistice vždy excelovali? Za 80 let, od roku 1936 do roku 2016, přivezli celkem 20 olympijských medailí a z toho 11 zlatých.
Českým závodníkům se dařilo i ve slalomu na divoké vodě? V této disciplíně máme 12 úlovků olympijských kovů.
Němci jsou rekordmani v kanoistice? V průběhu let získali celkem 70 olympijských medailí.
Další
Plavání

Plavání

Více informací

Plavání

Víte, že…
Plavání je olympijským sportem už od roku 1896?
Na olympijských hrách se soutěží ve čtyřech plaveckých disciplínách? Volný způsob, znak, prsa a motýlek. Každá má pak několik různě dlouhých tratí. Další kategorií je pak polohový závod, který kombinuje všechny plavecké styly dohromady.
Žádný český plavec nikdy nezískal olympijskou medaili? Nejblíže jí byl v roce 1980 Miloslav Rolko, který se v disciplíně 100 m znak umístil na 4. místě.
Nejrychlejší disciplínou je volný způsob na 50 metrů? Světový rekord z roku 2009 drží Brazilec César Cielo, který dokázal zdolat padesátimetrovou trať za 20,91 vteřiny.
César Cielo je vícenásobným rekordmanem? Kromě nejrychleji uplavaných 50 metrů je rekordmanem i na trati 100 metrů, kterou zdolal za 46,91 minuty.
Michael Phelps, americký plavec, je držitelem nejvíce olympijských medailí vůbec? Mezi lety 2004 a 2016 jich získal celkem 28, z toho 23 zlatých.
Od roku 2008 je nově zařazena do olympijských sportů i disciplína dálkového plavání? Sportovci závodí na trati dlouhé 10 km a Českou republiku v této disciplíně zatím reprezentovala Jana Pechanová a Rostislav Vítek.
Jedním z nejslavnějších plavců na olympijských hrách se stal Eric Moussambani? V rámci myšlenky sbližování dostal divokou kartu na start v závodě na 100 metrů volným způsobem. Rozplavbu dokončil v čase dvakrát delším než jeho soupeři, ale dostál myšlence zakladatele novodobých olympijských her: Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Další
Rychlobruslení

Rychlobruslení

Více informací

Rychlobruslení

Víte, že…
Rychlobruslení patří na zimních olympijských hrách mezi tradiční sporty? Už v roce 1924 patřily k mužským disciplínám. Ženy pak mohou v rychlobruslení závodit od roku 1960.
Nože na bruslích mají závodníci upevněné pouze pod špičkou? Pata nože je tak volná.
Dresy rychlobruslařů podléhají přísným pravidlům? Vše je navržené tak, aby podporovalo rychlost závodníka. Je proto ušitá z více materiálů a speciálně navržená na míru každému sportovci tak, aby dokonale obepínal jeho svaly.
Rychlobruslařské brýle jsou nezbytností? Jsou v nich totiž speciální skla, která zabraňují tomu, aby závodníka bolely oči od světla, které se odráží od ledu.
Závodníci startují na dráze dlouhé 400 metrů s poloměrem zatáčky 25 metrů. Každá dráha je široká 4 metry a závodní dvojice si ji po každém kole vymění.
Česká republika má z rychlobruslení celkem 7 olympijských medailí? 3 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové. O všechny zlaté se pak zasloužila Martina Sáblíková.
Naše nejúspěšnější rychlobruslařka, Martina Sáblíková, má před každým závodem rituál? Nejprve si zavazuje pravou brusli, potom až levou. A vždy má s sebou talisman, řetízek od prarodičů.
Nejúspěšnějším rychlobruslařem vůbec je Clas Thunberg z Finska, který startoval v letech 1924-1928. Celkem získal 7 medailí, z toho 5 zlatých.
Od roku 2018 se na zimních olympijských hrách soutěží v závodu s hromadným startem. Při finálové jízdě startovalo najednou 16 rychlobruslařů, s přehledem zvítězil jihokorejský závodník I Sung-hun.
Další
Skoky na lyžích

Skoky na lyžích

Více informací

Skoky na lyžích

Víte, že…
Od roku 1970 do roku 1992 byly na olympijských hrách zařazeny dva skokanské závody? První na středním můstku, druhý na můstku velkém. V roce 1992 se pak výška ještě zvýšila.
Ženy skáčou pouze na středním můstku? A to až od roku 2014!
Při hodnocení nezáleží jenom na vzdálenosti, které skokani dosáhnou? Porota totiž rozdává i body za styl.
Velký můstek je označení pro takový můstek, jehož místo, kde se nachází poslední bezpečná hranice dopadu, činí minimálně 110 metrů.
Skokani na lyžích mohou na skokanském můstku dosáhnout rychlosti až 100 km/h? Mají k tomu uzpůsobené vybavení a kombinézu.
Proto, aby byl výkon co nejlepší, měří skokanské lyže přibližně 145 % výšky těla závodníka.
Jedinou zlatou medaili pro Čechy získal Jiří Raška v roce 1968? Další sportovci pak přidali hlavně medaile bronzové a celkem jich máme na kontě 10.
Nejúspěšnějším národem ve skocích na lyžích jsou Norové? Mají celkem 24 cenných kovů. Nejvíce výher pak drží Simon Ammann ze Švýcarska, který má 4 zlaté medaile.
Další
Veslování

Veslování

Více informací

Veslování

Víte, že…
Veslování je mužským olympijským sportem už od roku 1900? Ženské závodnice si na něj museli počkat až do roku 1976.
Trať, kterou musí veslaři zvládnout v co nejkratším čase, měří 2000 metrů? U ženských disciplín je to nyní stejná vzdálenost, ale až do roku 1985 musely překonat pouze poloviční, kilometrovou trať.
Veslaři se pohybují zády ve směru jízdy? I proto mají některé disciplíny svého kormidelníka. Pokud jde ale o disciplínu bez něj, je za navádění vždy zodpovědný tzv. štrok, poslední veslař, který kormidlo ovládá nohou.
Na olympijských hrách je celkem 8 mužských a 6 ženských veslařských disciplín? Od závodu jednotlivců na skifech přes dvojky a čtyřky až ke královské disciplíně na osmiveslici.
Nejrychlejší disciplínou je závod na osmiveslici, lodi pro 8 veslařů? Světový rekord drží německá posádka, která v roce 2017 dokázala v Poznani dokončit závod za 5:18.68.
Části veslice mají své speciální názvy? Zkusíte odhadnout, co je to slajd, krakorec, nohávky nebo havlinka?
Veslu (v žádném případě jej u veslování nenazývejte pádlem) se říká sekera? Je to kvůli tvaru, který nová vesla připomínají.
Disciplíny se dělí na párové a nepárové. V párových jeden veslař vždy ovládá dvě vesla, při nepárových manipuluje pouze s jedním.
Kormidelníci smí vážit minimálně 55 kg? Toleruje se i váha od 50 kg, ale v tomto případě se do lodi musí přidat závaží.
Veslařský sport je v České republice velmi oblíbený, i proto máme v naší historii mnoho úspěšných olympioniků – jmenujme například Eduarda Antocha, Jaroslava Hellebranda, Miroslava Korandu, Zdeňka Pecku, Oldřicha Svojanovského, Václava Chalupu nebo Ondřeje Synka.
Další
Volejbal

Volejbal

Více informací

Volejbal

Víte, že…
Na olympijských hrách jsou hned dvě volejbalové kategorie? Od roku 1964 je zařazený klasický volejbal, v roce 1996 se pak přidal i volejbal plážový.
I český mužský tým přivezl dvě olympijské medaile? První, stříbrnou, hned v roce 1964, bronzovou pak o 4 roky později. Od té doby jsme se na předních pozicích neumístili.
Každý volejbalista během jedné olympijské hry vyskočí průměrně 300x?
Rychlost míče po podání u olympijských volejbalistů může přesáhnout 100 km/h?
Váha volejbalového míče je mezi 260 a 280 gramy? Nahuštění se však u beachvolejbalového a klasického volejbalového míče liší.
Brazílie, USA a Rusko jsou jedinými zeměmi, které dokázaly získat více zlatých medailí v klasickém volejbalu.
Hráči mohou útočit třemi různými způsoby? Lob překonává blok protihráče, drajv se umísťuje na nejmíň vhodné místo a razantní smeč směřuje přímo shora dolů do soupeřova pole.
Každý z hráčů má svou vlastní roli a funkci? Hráči hrají na pozicích: nahrávač, diagonální hráč (univerzál), smečař a blokař. Posledním hráčem je libero, který může v zadní části hřiště kohokoli zastoupit.
Další
Načíst další